Hvězdy v knihovně

Planetárium sice přerušilo svůj provoz kvůli přípravě na rekonstrukci celého kulturního domu Repre. To však neznamená, že planetárium přeruší svou činnost úplně.

Zde, na webových stránkách se snažíme informovat o zajímavých nebeských úkazech a na povídání o hvězdách mohou návštěvníci dorazit do kinosálu Městské knihovny Most.

Od července 2020 navštěvují hvězdná povídání v prostorách knihovny příměstské tábory a od konce prázdnin 2020 probíhají přednášky o hvězdách pro školní skupiny i širokou veřejnost. 

Po rekonstrukci KD Repre se povídání o hvězdách vrátí zpět do svého hvězdného sálu v kouli na střeše kulturniho domu do nově digitalizovaného planetária. 

Červencové zajímavosti

Stejně jako na obrátkách nabírají prázdniny, se spousta zajímavého právě teď děje daleko, daleko za hranicemi naší planety.

JWST - začátek vědecké mise

12. 7. 2022 skončila kalibrační fáze mise vesmírného dalekohledu Jamese Weba (JWST) a my se tak můžeme těšit z prvních vědeckých snímků - krásný článek o tom vydala Česká astronomická společnost na svých webových stránkách. JWST mnohonásobně překonal svého předchůdce HST (Hubleův vesmírný dalekohled) a už první snímky, které přišly, jsou fenomenální... a to jeho mise teprve začíná.

 

Překrásné skvrny na Slunci Skvrny na Slunci

Už pomocí malých dalekohledů a triedrů může každý sám, bez nutnosti hledání odborníků na hvězdárnách, pozorovat sestavu zajímavých a velkých skvrn na Slunci. Jen je nezbytně nutné použít patřičnou ochranu očí i optiky (například speciální sluneční filtry nebo fólie). Nezapomeňte, že lupou lze zapálit hořlavý materiál a našim dalekohledům ani očím by pohled do slunce bez odstínění rozhodně neprospěl! Ani sluneční brýle nejsou dostatečnou ochranou.

Na obloze Slunce najde každý, ale kde přesně na Slunci hledat skvrny a jak vypadají, napoví portál Heavens-above.com

 

Podzimní večernice

Venuse a MesicPokud Vás na večerní, ještě světlé obloze zaujala první večerní hvězda, lidově známá Večernice, vězte, že jste našli s největší pravděpodobností planetu Venuši.

Venuši můžeme v současné době (listopad 2021) pozorovat na jižní až jihozápadní části oblohy, jak večer při soumraku pomalu klesá k obzoru. Při otočení svého zájmu východním směrem (doleva) pak najdeme další velmi zářivou zdánlivou hvězdu - ve skutečnosti planetu Jupiter. Po setmění se jen kousek od Jupitera vpravo jako další jasný bod jeví planeta Saturn.

Nádhernou večerní scenérii může doplňovat i Měsíc, v době kdy dorůstá mezi novem a první čtvrtí.

Částečné zatmění Slunce 10. 6. 2021

Infografika - největší fáze zatmění slunceVe čtvrtek 10. června 2021 můžeme pozorovat částečné zatmění Slunce. V Mostě dojde ke kontaktu Měsíce se slunečním kotoučem v 11:39:15, maximální fáze zatmění pak nastane ve 12:36:37 a v 13:35:50 celý úkaz definitivně skončí.

Předpověď počasí sice hlásí oblačnou oblohu, ale při troše štěstí a délce trvání celého úkazu bychom mohli zatmění alespoň zahlédnout v „díře v mracích“.

Celý úkaz bude viditelný pouhým okem, ale nezapomeňte, že do Slunce se nikdy nedíváme bez patřičných ochranných prostředků (sluneční brýle nestačí!), nemíříme na Slunce dalekohled ani fotoaparát bez slunečních filtrů, následky poškození mohou být pro techniku i naše oči fatální.

Více na stránkách České astronomické společnosti.

Planetárium online - tajemná blikající hvězda

Jasná noční obloha nabízí překrásný pohled na tisíce zářivých hvězd. Jedna mezi všemi je ale ta nejjasnější. Navíc si ale můžeme všimnout, že jakoby poblikávala a měnila barvy. Proč? Více v dalším animovaném povídání.

 

Cíl: MARS!

Jak najít Mars

Podíváme-li se večer na jasnou bezmračnou oblohu, určitě zahlédneme zimní souhvězdí. Nejznámější ze zimní skupiny je Orion, jeho nejjasnější hvězdy tvoří na obloze tvar připomínající třeba přesýpací hodiny. Nejzářivější hvězda Oriona je Betelgeuse a když se od ní vydáme doprava přes další jasnou hvězdu Aldebaran, najdeme asi ve stejné vzdálenosti naoranžovělý Mars. Nebo můžeme Mars hledat pomocí Měsíce, který bude na obloze určitě nepřehlédnutelný.

A proč vůbec Mars hledat? Třeba proto, že 18. 2. 2021 ve 21:43 (SEČ) přistane na Marsu sonda Persevarence. A přesto, že Mars je od Země právě vzdálen asi 202,5 milionů kilometrů, budeme moci sledovat toto přistání v přímém přenosu. Možností, kde tento přenos sledovat, je samozřejmě spousta – například zde: https://www.mall.tv/vesmirne-starty/sonda-perseverance-pristani-na-marsu-18-2-21-55 (přenos připravuje redakce portálu Kosmonautix.cz na platformě Mall.tv)

Nebo zde: https://www.youtube.com/watch?fbclid=IwAR0vUoI8qMcLThTbDzYJG_fy8CxpXomDZXFlDmRJKLOtp95euo-izn9Msf8&v=iJe7_OmRfxQ&feature=youtu.be&ab_channel=Hv%C4%9Bzd%C3%A1rnaaplanet%C3%A1riumBrno 

(přenos připravuje Hvězdárna a planetárium Brno na platformě youtube)

Planetárium online - Hvězdy na přelomu roku

Konec roku nám přinese spoustu zajímavých nočních nebeských úkazů. Můžeme se těšit na meteorické roje i konjunkci dvou největších planet. Více už ve videu z cyklu Planetárium online.